Rózsavíz
Ha már kirándultál Bulgáriában, akkor lehetséges, hogy ottléted alatt láttad a városok között elterülő halványrózsaszín virágtengert is. Azokon a területeken több ezernyi damaszkuszi rózsa ontja szirmait és illatát. A nyersanyagnak, technológiának és éghajlatnak köszönhetően a bolgárok számítanak a világ legnagyobb rózsaolaj illetve rózsavíz gyártójának.
Nem egy modern alapanyagról van szó, mégis oly annyira bevált és sokoldalú, hogy a világ legjobb márkái (Chanel, Dior) is az innen származó rózsaolajat használják fel kozmetikumaik gyártásánál.
A rózsaolajat a damaszkuszi rózsa szirmaiból természetes eljárással ún. vízgőz-desztillációval nyerik ki. Ezen lepárlás során keletkezik a rózsavíz is, mely a virágszirmok vízben oldódó értékes anyagait tartalmazza.
Azt gondolom már hallottad, hogy a rózsaolaj ára vetekszik az arany árával?! Ez nem is csoda, hiszen előállításához rengeteg rózsára van szükség. Pontosabban 4 tonna rózsalevélből 1 kg olajat lehet kinyerni.
Készítése szürettel kezdődik, amely már a korai, még a napfelkelte előtti órákban zajlik. Azért fontos még a hajnali órákban elvégezni ezt a munkát, mert a Nap sugarai ilyenkor még nem párologtattak az illóolajból, így a szirmok magasabb kitermelhetőséget biztosítanak. A rózsaszirmokat még az ültetvényen átválogatják, és csak azután szállítják el. Hatalmas vízzel teli lepárló üstbe szórják, ahol néhány órán keresztül a megfelelő hőmérsékleten főzik.
Érdekesség még, hogy sokak számára a rózsa alapvetően vörös színű virágot jelent, ám a vörös rózsa már egy külön, dísznövénynek nemesített faj. A ROSA DAMASCENA világos rózsaszín, néhol egészen fehér szirmokkal.